نامه سرگشاده 4 تشکل مدافع حقوق زنان،


 

کودکان و پناهندگان به دولت و پارلمان سوئد

در مورد فعالیت جریانات اسلامی و قتلهای ناموسی

به دنبال افشا شدن امامان مساجد در سوئد در برنامه تلویزیونی “ماموریت بررسی”، بحث درباره نقش نهادهای مذهبی در جامعه بالا گرفته است.
• افشاگری درباره امامان مساجد و رهبران اسلامی در سوئد یکبار دیگر ماهیت این جریانات را به مردم نشان داد. اکنون جامعه سوئد باید بلند شود و از ارزش های سکولار و بویژه از حقوق پایه ای دختران و زنان خانواده های اسلامی دفاع کند. خود ما طی سالهای گذشته به کرات ماهیت ضدزن و غیرانسانی جریانات اسلامی را افشا کرده ایم. اینها که از سوی رژیمهای دیکتاتور مانند عربستان سعودی و ایران تغذیه مالی و معنوی میشوند سابقه ای طولانی در ضدیت با ارزشهای سکولار، انسانی و برابری زن و مرد دارند. برنامه “ماموریت بررسی” تنها شمه ای از این حقیقت را برملا کرد اما فعالیتهای مخرب این امامان به ویژه علیه کودکان و زنان در خانواده های اسلامی بسیار بیش از اینها است. مثلا تبلیع و تشویق فرهنگ ناموس پرستی که منجر به قتل و جنایت میشود، شستشوی مغزی کودکان در مدارس اسلامی، عضوگیری برای جریانات تروریست اسلامی، نفرت پراکنی علیه همجنسگرایان و معتقدین به مذاهب دیگر و یا بیخدایان، دفاع از فتوای قتل کسانی که دین را نقد کرده اند، ضدیت با آزادی بیان و اندیشه و یا عقد کردن کودکان را هم باید به مواردی که در برنامه “ماموریت بررسی” افشا شده اضافه کرد.

 • سئوال این است که آیا افشاگری اخیر قرار است مانند افشاگری برنامه تلویزیونی “مستنداتی از داخل” در سال 2003 پیرامون مدارس اسلامی به بوته فراموشی سپرده شود؟ راستی بر سر جامعه سوئد چه آمده است؟ یک دختر بچه آفریقایی تحت عنوان “جن زدایی” به مدت چند سال از سوی والدین اش تحت شکنجه جسمی و روحی قرار می گیرد و آنگاه دستگاه قضایی سوئد مرتکبین را تبرئه می کند! بر سر حقوق کودک در این کشور چه آمده است؟ آیا از این کودک آزاری وحشیانه دل هیچ یک از شما به درد نیامد؟ آیا قصور و بیتفاوتی کمون لاندسکرونا در حفظ جان ماریا بارین برای شما قابل قبول است؟ این چه جامعه ایی است که در آن کودکان را به عقد مردان در میاورند، دختران جوانش را به خاطر انتخاب راه و روش زندگی خود به قتل میرسانند، از تن کودک معصوم ” دفع جن” میکنند، مشتی مرتجع مذهبی فرودستی زنان و بیحقوقی کودکان را بیشرمانه تبلیغ میکنند و شما فقط ابراز تاسف میکنید؟ چرا باید مسجدی که اینچنین ضد زن است مورد حمایت مالی دولت و یا کمون قرار گیرد؟ چرا این کمکهای مالی فورا قطع نمی شود؟ چرا در حالی که مدارس مذهبی دارند عاملین قتلهای ناموسی یا تروریستهای آینده را پرورش میدهند و دنیای معصومانه کودک را به تعصب و نفرت و خرافه آلوده میکنند شما از ادامه فعالیت چنین مدارسی حمایت میکنید؟
 • افشاگری اخیر درباره امامان مساجد و رهبران اسلامی یکبار دیگر خاطرنشان می کند که هیچگونه سازشی با این جریانات نظیر قرارداد شرم آور کمون یونشوپینگ قابل پذیرش نیست. از نظرما چنین توافقاتی همه باید لغو شود. هرگونه باج دهی و امیتاز دادن دولت و کمونها به جریانات اسلامی، به ویژه در زمینه نقض حقوق پایه ای زنان و کودکان، باید فورا متوقف شود.
 • این امامان نماینده مردم منتسب به مسلمان نیستند. همکیشان اینها در ایران و عراق و افغانستان و عربستان مشغول سرکوب و کشتار مردم هستند و اکثر قریب به اتفاق مهاجرین از کشورهای اسلام زده از دست امثال همین امامان فرار کرده اند. بخش بزرگی از ساکنان سوئد که پیشینه خارجی دارند سکولار هستند. به علاوه، اکثر آنهایی هم که مسلمانند با این نمایندگان خودگمارده مخالفند.
 • هرنوع کمک هزینه از جانب نهادهای دولتی و یا کمونها به جریانات مذهبی ای که با ارزشهای انسانی و برابری زن و مرد ضدیت میورزند باید فورا لغو شود. همانطور که نباید به جریانات راسیستی کمک مالی کرد. در عوض، باید حمایت فعالتری از نهادهای سکولار و مدافع برابری زن و مرد و مدافع حقوق کودک به عمل آید.
 • نحوه کار مساجد و رهبران اسلامی باید دائما بازرسی شود و هرگونه تخلفی از قوانین سوئد باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.
 • ما مخالف مداخله مذهب در امر آموزش و پرورش هستیم. ما میخواهیم که به لحاظ قانونی فعالیت مدارس مذهبی فورا و بدون استثنا متوقف شود و تمام کودکان، به دور از خرافات و تعصبات مذهبی، از یک آموزش مدرن و علمی برخودار شوند.
 • ما از لوایح پیشنهاد شده در زمینه جنایی کردن ازدواج اجباری و ازدواج کودکان پشتیبانی می کنیم و خواهان تصویب فوری آنها هستیم.
 • برای حمایت از کودکان در خانواده های اسلامی، باید هر نوع مقررات محدود کننده در زمینه ورزش، گردش علمی، موسیقی، شنا و غیره در تمام مدارس و مهد کودک ها ممنوع شود.
 • موقعیت دختران و یا پسران جوانی که بدلیل انتخاب نرم های زندگی خود از سوی بستگانشان مورد تهدید قرار می گیرند، باید بطور جدی دنبال شود، خانه امن در اختیار آنها قرار گیرد و تهدیدات از سوی پلیس پیگیری شود.
 • لازم است که در هر کمون نقشه عمل معینی برای مقابله با قتلهای ناموسی و مسئولینی برای انجام این کار وجود داشته باشد.
 • به زنانی که از طریق ازدواج به سوئد آمده اند و تحت خشونت همسرانشان قرار میگیرند باید اجازه اقامت دائم داده شود.
 • باید هیئتی مامور تحقیق و بررسی دلایل ترک تحصیل دختران جوان خارجی شود تا با این روند منفی مبارزه شود. این دختران معمولا تحت فشار جریانات اسلامی و امامان مساجد و در اثر تحمیل باورهای مردسالار مجبور به ترک تحصیل می شوند.
 • کودکان باید از هر نوع دست اندازی مادی و معنوی مذاهب و نهادهای مذهبی مصون باشند. جلب کودکان به فرقه های مذهبی و مراسم و اماکن مذهبی باید ممنوع شود.
 • حجاب برای کودکان باید ممنوع شود.

افشا شدن فعالیت مساجد و امامان در سوئد در عین حال فکر ما را متوجه مردمانی می کند که در کشورهائی مثل ایران و افغانستان و عربستان و … زیر سلطه قوانین اسلامی زندگی می کنند. ما هر گونه سازش و مماشات دول غربی با رژیم هایی نظیر جمهوری اسلامی ایران را محکوم می کنیم و آنرا پشت کردن به زنان و مردان شجاعی می دانیم که علیه این رژیمها قهرمانانه مبارزه میکنند. از دولت سوئد می خواهیم که روابط سیاسی و دیپلماتیک و فرهنگی خود را با جمهوری اسلامی ایران و دولت های مشابه دیگر به علت سرکوب سیستماتیک و وحشیانه مردم و نقض خشونت بار ابتدائی ترین حقوق آنها قطع کند.

کمیته دفاع از حقوق زنان – سوئد
کودکان مقدمند – سوئد
فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی – سوئد
سازمان اکس مسلم – سوئد
مه 2012
تلفن تماس:
حسن صالحی: 0046703171102
افسانه وحدت: 0046702468454
مهین علیپور: 0046707777313
کریم شاه محمدی: 0046708526716

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.