بازداشت ‘طراحان قتل’ کاریکاتوریست دانمارکی

پلیس دانمارک سه نفر را به ظن توطئه برای حمله به جان یکی از طراحان کاریکاتورهایی از حضرت محمد بازداشت کرده است.

مقامات اطلاعاتی پلیس دانمارک گفته اند که بازداشت این افراد سحرگاه امروز (12 فوریه) در غرب این کشور صورت گرفته است.

دو تن از مظنونان تونسی تبار بوده اند و سومین نفر یک شهروند دانمارکی مراکشی الاصل است.

روزنامه “يولاندز- پستن”، پرتیراژترین روزنامه دانمارک در ماه سپتامبر 2005 طرح های دوازده کاریکاتوریست را که حضرت محمد را نشان می داد، چاپ کرد و موجب بروز شورش در بسياری از کشورهای اسلامی شد.

 

به گفته مقامات اطلاعاتی پلیس دانمارک (پت)، شهروند دانمارکی بازداشت شده تا انجام تحقیقات بیشتر در مورد او آزاد خواهد شد اما مظنونان تونسی تبار از دانمارک اخراج می شوند و تا آن موقع در زندان می مانند.

پیشتر گفته شده بود که پنج نفر در ارتباط با توطئه حمله به جان کاریکاتوریست دانمارکی بازداشت شده اند.

توماس بوک – آندرسن، گزارشگر بی بی سی در کپنهاک، می گوید پلیس دانمارک گفته است مدتی این افراد را تحت نظر داشته و امروز به این دلیل دست به اقدام زده است که از قتل یکی از کاریکاتوریست ها جلوگیری کند. پلیس هویت کاریکاتوریست را افشا نکرده است.

گزارشگر بی بی سی می گوید توطئه برای سوء قصد به جان یکی از کاریکاتوریست ها برای بیشتر مردم دانمارک حیرت آور بوده است چون آنها فکر کرده بودند جنجال بر سر این کاریکاتورها فروکش کرده است.

گفته می شود که کورت وسترگارد هدف این حمله بوده است و او و همسرش در سه ماه گذشته در محلی امن زندگی کرده اند.

آقای وسترگارد، که تصور می رود هدف حمله بوده بعد از پخش این خبر به رسانه ها گفته است که اطمینان دارد نیروهای امنیتی جانش را نجات داده اند ولی اگر این شرایط را قبلا نیز می دانست، باز هم کاریکاتور مورد بحث را می کشید. وی افزوده که تصور می کند این واکنش ها تا زمانی که زنده است ادامه خواهند داشت.

نخست وزیر دانمارک در واکنش به این خبر گفته که بشدت نگران جدی بودن این برنامه است و این حادثه نشان می دهد گروه های تندرویی در دانمارک حضور دارند که اصول دمکراسی را نمی شناسند و احترامی برای آن قائل نیستند. به گفته او در دانمارک نه تنها آزادی تفکر بلکه آزادی بیان و طراحی کردن نیز وجود دارد.

گروه های مختلف مسلمان نیز در واکنش به این خبر ضمن محکوم کردن آن، تاکید کرده اند که همه اعتراضات و مخالفت ها باید از طریق روش های قانونی دنبال شود.

چندی پیش دادگاهی در دانمارک شکایت چند سازمان اسلامی در مورد کاریکاتورها را رد کرد و در حکم صادره خود آورد که دلیل کافی در دست نيست که طرح اين کاريکاتورها به قصد تحقير مسلمانان بوده و به آنها توهين کرده است.

اين سازمان های اسلامی در ماه مارس سال 2006 و پس از آنکه دادستان کل دانمارک اعلام کرد نمی تواند با استناد به قوانين نژاد پرستی و کفر در دانمارک، اتهامی عليه اين روزنامه اقامه کند، شکايت خود را تنظيم کرده بودند.

آنها گفتند اين کاريکاتورها “حرمت افراد معتقد به اسلام را مورد حمله قرار داد زيرا پيامبر در آنها جنگ طلب و جنايتکار تصوير شده و ميان حضرت محمد، جنگ و تروريسم، ارتباط مشخصی ديده می شود.”

اما يک دادگاه دانمارک در ماه اکتبر سال 2006 حکم داد که اين کاريکاتورها “آزارنده نبود … حتی اگر بتوان گفت که متن همراه کاريکاتورها تمسخرآميز و توهين آميز بوده است.”

 
 اخبار:
 • نشریه سازمان اکس مسلم
 •  
   سمینارها:
 • در مركز سياست در آلمان، در دفاع از حقوق انساني
 • سمینارهای شوراي مركزي اكس مسلم
 •  فعالیتها:
 • وجود حکم سنگسار در قانون جزایی افغانستان
 • رخشانه قربانی دیگر سنگساریکی دیگراز قوانین آسمانی اسلامی
 • صحنه دلخراش زجرکش کردن و به آتش کشیدن یک زن، و میکروب نفرت انگیزی به نام اسلام!
 • در دفاع از آزادي بيان در آلمان
 • با تمام قوا از آزادی بیان دفاع کنیم!
 •  
   

  © 2008 - 2018 / تمامی حقوق متعلق به کمپین من از مذهب روی گردانده ام (اکس مسلم) است.