بیانیه ۵ سازمان و نهاد علیه تحریکات راسیستی در سوئد

جنایت راسیستی پنجشنبه ۲۲ اکتبر در مدرسه  “کرونا” در “ترول هتتان” که منجر به کشته و زخمی شدن چهار انسان بی گناه شد ما و همه سوئد را در شوک  فرو برد. این البته حادثه ای در آسمان بی ابر نبود. طی روزهای اخیر نیز شماری از مکانهایی که قرار بود پناهند گان تازه وارد به سوئد در آنها اسکان داده شوند، طعمه حریق شدند و این آتش سوزیهای عمدی که با انگیزه نژادپرستانه صورت می گیرد همچنان ادامه دارد. بعلاوه نیروهای داوطلب مردمی که در استکهلم به پناهجویان یاری می رسانند از سوی نازیست ها تهدید شده اند که به فعالیت انسانی خود پایان دهند. در مدیای اجتماعی نیز راسیستها مشغول  نفرت پراکنی علیه پناهندگان هستند.

این در حالیست که حزب راسیستی دمکراتهای سوئد ضمن تشدید تبلیغات خارجی ستیزانه تصمیم گرفته است که علیه موج جدید پناهندگی به سوئد نیروی خود را بسیح کند و به دشمنی علیه مردمی بپردازد که به بیشترین کمک نیازمندند. اعلام این مواضغ بیشرمانه خارجی ستیزانه در یک کنفرانس مطبوعاتی تا همین امروز منجر به تشدید خشونت های راسیستی در سوئد شده است. این حزب همچنین به بهانه واهی اطلاع رسانی به مردم اقدام به انتشار آدرسهایی کرده است که قرار است به اقامتگاه پناهندگان در جنوب سوئد تبدیل شود.

تشدید تحریکات راسیستی و ایجاد فضای نفرت و دشمنی یکی از خطرات بزرگی است که  اینک جامعه سوئد را تهدید می کند. این خطر جدی است ولی  با هوشیاری ما قابل مهار شدن است. در این رابطه لازم است نکاتی را گوشزد کنیم.

شهروندان سوئد نسبت به موج جدید ورود پناهندگان به این کشور برخوردی انسانی داشتند و بهر طریق ممکن به یاری پناهندگان شتافتند. در این کمک های مردمی پیر و جوان، زن و مرد شرکت داشتند و جلوه های باشکوهی از همبستگی انسانی را به نمایش گذاشتند. ما نشان دادیم علیرغم مخالفت دولتها و راسیستها و نازیست ها که با خشونت به جنگ پناهندگان آواره رفتند، نسبت به سرنوشت انسانهای دیگر توجه داریم و آنها را در آغوش گرم خود می گیریم. این رویکرد انسانی باید ادامه پیدا کند. در شرایط سخت و دشوار ما انسانهای شریف و آزاده تنها کمک و پشتیبانی همدیگر را داریم. مهم نیست که از کجا می آئیم. همه انسان هستیم  و انسانیت پاسخ این شرایط است.

تبلیغات کر کننده حزب دمکراتهای سوئد مبنی بر بدتر شدن  خدمات رفاهی به دلیل پناهنده پذیری تنها مصداق مسلم نفرت پراکنی قومی و نژادی است. جامعه سوئد اگر دستخوش تحولات منفی شده است به دلیل وجود پناهنده نیست. مسئولیت این امر را باید به پای احزابی گذاشت که در بیست سال گذشته به تناوب قدرت را در دست داشته اند و تحت عنوان صرفه جویی دستاوردهای رفاهی کارگران و مردم سوئد را مورد حمله قرار داده اند. کاهش بیمه بیکاری، بدتر شدن وضع مدارس و خدمات درمانی، بدتر شدن شرایط سالخوردگان، بازنشستگان و بیماران و … همه ماحصل سیاستهایی بوده است که هدفش نجات سود سرمایه داران و نه رفاه مردم بوده است. همین سیاستها و رشد نابرابری و تعمیق شکاف طبقاتی در جامعه به رشد راسیسم کمک کرده است. راسیستها با معرفی کردن “خارجیان” بعنوان عامل مشکلات مردم تلاش دارند دلایل اصلی نابسامانی های اجتماعی  را بپوشانند و در عوض به دشمنی و ایجاد نفرت میان “سوئدی” و “غیر سوئدی” دامن بزنند. کسانی از این تفرقه افکنی ها سود می برند که نمی خواهند مسئولیت خود در بدتر شدن شرایط کار و زندگی مردم را بپذیرند. وگرنه کسی که از کار بیکار می شود “سوئدی” و یا “خارجی” هر دو می دانند که عامل بیکاری او کیست و این هر دو در مبارزه علیه بیکاری در کنار هم قرار دارند.

درعرصه سیاست جاری کشور باید قاطعانه با حزب راسیستی دمکرات های سوئد مقابله کرد. سوئد به یک سیاست پناهنده پذیری انسانی لازم دارد و نباید تسلیم فشار راسیست ها شد. بمنظور رفع  محدودیت های واقعی در اسکان پناهندگان و یا رسیدگی به وضع آنها می توان راه حلهای متفاوتی پیدا کرد. شرایط امروز یک موقعیت اضطراری است و راه حلهای فوری و ویژه می طلبد. مهم این است که در درجه اول و در سرمایی که از راه می رسد پناهندگان جایی برای اسکان داشته باشند و در کشور سوئد پذیرفته شوند.

باید  برای همگان با حوصله و صبر شرایط سخت و دشواری که باعث کوچ میلیونی انسانهای شده است یعنی جنگ ونا امنی، نقش دولتهای اسلامی و دول غربی و دولت روسیه که زمینه ساز این شرایط بوده اند را توضیح داد و فضای سمپاتی و همبستگی را به جای نفرت و دشمنی نشاند. نباید اجازه داد که نیروهای راسیستی با تبلیغات خارجی ستیزانه افکار عمومی را تحت تاثیر خود قرار دهند. لازم است نهاد و سازمانهای غیر دولتی با برگزاری جلسات متعدد در مدارس و دانشگاهها و همچنین برقراری میزهای اطلاع رسانی و حضور در رسانه های این کشور و استفاده بیشتر از مدیای اجتماعی همگی  به میدان بیایند و وسیعا به مقابله با تحریکات راسیستی و ناسیونالیستی بپردازند. دخالت و حضور فعال و گسترده مردم در صحنه بهترین راه مقابله با راسیسم و نژادپرستی است.

و بالاخره  از نظر ما مبارزه با راسیسم از مبارزه برای بهبود شرایط زندگی انسانها، دفاع از دستاوردهای دیرینه جامعه سوئد و همچنین مقابله با بدتر شدن خدمات رفاهی و درمانی و امنیت شغلی در جامعه جداناپذیر است. مقابله جدی با  احزاب راسیستی نظیر حزب دمکراتهای سوئد مستلزم اتخاذ سیاستهایی است که بتواند امنیت اجتماعی و رفاه را به زندگی شهروندان باز گرداند.

همبستگی- فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی- سوئد

فدراسیون دفاع از حقوق زنان

کودکان مقدمند- سوئد

کمیته بین المللی علیه اعدام- سوئد

مهین علیپور- برنامه تلویزیونی علیه تبعیض

تلفن های تماس:

عبدالله اسدی- ۰۷۳۷۱۷۸۸۱۹

فریده آرمان- ۰۷۰۳۶۳۸۰۸۸

کریم شاه محمدی- ۰۷۰۸۵۲۶۷۱۶

هرمز رها- ۰۷۳۷۸۹۶۵۰۵

مهین علیپور- ۰۷۰۷۷۷۷۳۱۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.