بحران کرونا تنها به بیرون از خانه و فاصله اجتماعی نرسیده، بلکه زیر سقف خانه‌ها زنان‌ را‌ دستخوش تحولات غم انگیزی کرده آنهم بالا بردن خشونت ‌و نرینه سالاری

قرنطینه کرونایی تقریبا در تمام دنیا خشونت‌های خانگی را افزایش داده‌است 

همانطور كه «آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در پیامی ویدیویی نسبت به افزایش مهلک خشونت علیه زنان در جریان قرنطینه خانگی هشدار داده است»

‏هر چی هست اینه که خشونت علیه زنان چه در خانه و چه در خارج از خانه، یک تراژدی اجتماعیست که تو این شرایط کرونایی و قرنطینه اجباری خشونت خانگی علیه زنان بوده، که بیرون زده و فوق العاده زیاد شده.

انگار کرونا هم بین حقوق زنان ومردان قائل به تفاوته، تفاوتی که نه در بطن ویروس بلکه در بطن سیستم اپارتاید جنسی مردسالاری هست، سیستمی که اگه تا دیروز با‌ وجود قوانین پیشرفته جرات سربلند کردن کمتری داشت، اما امروزه با آمدن شرایط کرونایی‌ و‌ اجبار زنان به کنج خانه، دوباره خشونت‌هاش عود پیدا کرده، در‌‌واقع میشه گفت کرونا تنها ویروس تضعیف سیستم تنفسی نبوده، بلکه به لطفش زن ستیزی بطن مردسالاری قوت قلب گرفته و جان تازه ای دمیده، ویروس خشونت جنسیتی خطرناکتر از ویروس کرونا اینبار جان و زندگی هزاران زن را به خطر انداخته، که باید راه حلی برایش در نظر گرفت.

در‌‌واقع میتوان گفت که ویروس کرونا ⁩ نمایانگر چهره کریه و کثیف خشونت بار سیستم سرمایه‌داری است و جامعه نشان داد که این بهشت کذایی سرمایه داری چه راحت میتواند به جهنم زنان و‌کودکان مبدل شود!

در رابطه با افشاگری زنان از آزارها و تعرض ها و تجاوزهای جنسی از جمله ‏افزایش فاجعه بار خشونتهای خانگی و از جمله خشونت‌های روحی و روانی علیه زنان و ‌‌کودکان، افزایش تجاوز جنسی علیه کودکان، و حتی در قلب اروپای متمدن و مترقی این خشونت پایانی نیافته و دوباره سربلند کرده، تا جایی که در بخش ساحلی استان والنسیای اسپانیا، ۱۹ ماه مارس شوهری زنش را در مقابل چشمان فرزندانشان میکشد. چند روز بعد، پلیس اسپانیا که شهروندان این کشور را به دلیل بیرون آمدن از خانه جریمه می‌کند، اعلام کرده زنانی را که در خیابان باشند و خشونت خانگی گزارش کنند جریمه نمی‌کند. این نشان میدهد خشونت جنسیتی ، پایان نیافته بلکه ما راه مبارزه طولانی تری در پیش‌ داریم و باید با تمام توانمام برای برابری و زندگی بدون خشونت بخصوص بدون خشونت جنسیتی و خشونت علیه کودکان مبارزه کنیم.

آيدا آريامنش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.