محکوم به کفرگویی کردن سزن اکسو

محکوم به کفرگویی کردن سزن اکسو

احمق خطاب کردن آدم و حوا، شخصیتهای خیالی کتابهای مقدس در ترانه سزن آکسو خواننده محبوب ترکیه ای، حمله اسلامگرایان و افراد مذهب زده و اردوغان را ایجاد کرده است.

ترانه‌ ای که سزن آکسو، مشهورترین ستاره پاپ ترکیه، سال‌ها پیش، حدود پنج سال، نوشته بود به محور توجهات جامعه ترکیه و جهان، بازگشته است.
بیت «درود مرا به آدم و حوای نادان برسان» از آهنگ سال 2017 این خواننده «شاهانه بیر شی یاشامک» (تقریباً «زندگی چیز شگفت انگیزی است» ترجمه شده است) واکنشهای بسیاری در رسانه های اجتماعی را برانگیخت.

آدم و حوا دو شخصیت خیالی در ادیان و اسلام هستند و افراد مذهبی خیال میکنند که جد مشترک همه انسانها هستند درحالیکه تحقیقات علمی و فرگشت، کاملا این ادعا را نقض میکند و حتی محققان مذهبی و پاپ سابق هم آن را تنها داستانی تمثیلی و نمادین دانسته اند.

آهنگ آکسو برای اولین بار در سال 2017 در آلبومی منتشر شده بود که کمتر مورد توجه قرار گرفت؛ اما زمانی که او این آهنگ را به مناسبت سال نو میلادی در حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت، سیلی از واکنشها را به دنبال داشت که نشانگر اثرات حکومت اسلامگرایان و نفوذ و تاثیر مخرب قدرتگیری گروههای مذهبی و اثرات ویرانگر آن بر آزادی بیان، هنر و فرهنگ انسانی یک جامعه و کشور است و ترکیه ای که ۲۰ سال پیش، نماد یک کشور سکولار و در حال پیشرفت و مدرنیسم و آزادی بود و هرساله مراسم پراید همجنسگرایان و‌ رنگینکمانیها در آن با شکوه برگزار میشد و محلی برای شادی و تفریح و سبک زندگی مدرن و انسانی مردم خاورمیانه شده بود، اکنون به جولانگاه ملاهای مذهبی و سختگیری مذهبی و عدم تحمل یک ترانه عادی شده است.

برخی کاربران اسلامگرا و مذهب زده در شبکه های اجتماعی این خواننده را که عادت دارد با دیدگاه های صریح خود در مورد مسائل اجتماعی صحبت کند را به دلیل توهین به ارزش های مذهبی مورد انتقاد قرار دادند.

گروهی از معترضان در حالی که هشتگ #SezenAksuHaddiniBil (“سزن آکسو، جای خودت را بدان”) در توییتر و سپس فورا در خارج از عمارت مسکونی او در استانبول تجمع کردند و چندین نفر به اتهام توهین به مقدسات و اسلام، علیه آکسو شکایت کیفری کردند که قانون توهین به ارزش های دینی که حداکثر یک سال حبس دارد را شامل این خواننده میدانند.

روز سه شنبه، دولت باهچلی، رهبر حزب جنبش ملی (MHP)، این خواننده را بدون اشاره آشکار او محکوم کرد. باچلی با اشاره به نام مستعار خواننده مینیک سرچه (گنجشک کوچولو) گفت: «اگر گنجشک هستی، گنجشک بمان، هرگز سعی نکن کلاغ باشی». ریاست امور دینی نیز روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای طولانی به کسانی که در مورد شخصیت‌های نمونه ممتاز اسلام صحبت می‌کنند هشدار داد که مراقب باشند و گفت که آدم و حوا اجداد نوع بشر و ارزش های مشترک بشریت بودند. در این بیانیه آمده است: صرف نظر از زمینه و هدف، هر جمله در مورد آنها باید با حساسیت شکل بگیرد، هرگونه برخورد سهل‌آمیز با این شخصیت‌های مذهبی به کوچک‌ترین معنایی، بی‌احترامی است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در نماز جمعه مسجد «چاملیجا»ی استانبول نیز با اشاره تلویحی به ترانه سزن آکسو، خواننده سرشناس ترکیه، گفته است: «کسی نمی‌تواند به حضرت آدم و حوا زبان‌درازی کند. هر زبانی که دراز شود، وظیفه ماست که آن را از بیخ بکنیم».

خانم آکسو در بخشی از این ترانه می‌خواند: «سوار افسانه‌ای شده‌ایم و به سوی قیامت می‌رویم. به آن آدم و حوای جاهل سلام برسانید». متن ترانه را خانم آکسو سروده است.
سزن آکسو هنوز در مورد این جنجال اظهار نظر نکرده است اما حمایتهای بسیاری نیز از سمت هواداران و خواننده ها و هنرمندان دیگر ترکیه نیز از او شده است که خواهان احترام به حق آزادی بیان و هنر شده اند و دخالت مذهب در جزئی ترین مسائل را آغاز استبدادی مخرب میدانند که نه تنها فرهنگ و هنر؛ بلکه به زودی اقتصاد و سیاست و زیست جمعی جامعه ترکیه را نیز تهدید جدی خواهد کرد.
#آتئیست
#خداناباوری
#اسلام_دین_توحش
#اکس_مسلم_اسکاندیناوی
#ExMuslimScandinavia
#atheist
تماس با ما:

تلگرام :
@ExScandinavia


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.